DOBROCZYNEK - ZWALCZANIE PRZĘDZIORKÓW (PAJĄCZKÓW) PRZY POMOCY ORGANIZMÓW POŻYTECZNYCH

Walka  z pajączkiem, 
czyli jak nie dać się przędziorkom bez korzystania z ochrony chemicznej?

Przędziorki , popularnie zwane pajączkami, to bardzo często występujące szkodniki na  naszych roślinach. Wysysając soki z rośliny powodują powstawanie drobnych plamek na liściach. Bardzo często po spodniej stronie liścia widoczna jest pajęczynka, która stanowi warstwę ochronną dla tych szkodników (aczkolwiek nie wszystkie gatunki ją wytwarzają). Przy masowym wystąpieniu mogą prowadzić do zamierania fragmentów, a nawet całych roślin. Ich wysoka szkodliwość wynika z wielożerności (łatwo migrują, płodozmian im nie straszny, atakują bardzo wiele gatunków roślin ) oraz liczebności i tępa mnożenia ( mogą mieć do 10 pokoleń w roku, z pojedynczego osobnika w optymalnych warunkach po trzech tygodniach może się rozwinąć prawie 600 osobników).

Optymalne warunki dla rozwoju tych szkodników to stosunkowo wysoka temperatura i niska wilgotność  powietrza. Tak więc sprzyjają im ciepłe i suche lata, a wprost idealne warunki do rozwoju mają na roślinach w szklarniach, oranżeriach i w naszych domach.

Do zwalczania przędziorków zazwyczaj stosuje się  środki chemiczne zwane akarycydami.  Nie wszędzie jednak znajdują one zastosowanie (np. w budynkach mieszkalnych) oraz stosunkowo szybko prowadzą do uodporniania się szkodników na poszczególne środki.

W ostatnich latach coraz większe znaczenie w walce z tymi szkodnikami znajdują metody walki biologicznej. Polegają one na tym, że na roślinę „wypuszczamy” naturalnych wrogów tych szkodników, które w skuteczny sposób prowadza do ich redukcji. O skuteczności tej metody może świadczyć fakt, że praktycznie większość upraw roślin pod osłonami jest chroniona przed szkodnikami za pomocą metod biologicznych.

Do zwalczania przędziorków poleca się wykorzystanie kilku ich wrogów naturalnych

• Dobroczynek gruszowy -  naturalny wróg przędziorków, pordzewiaczy i szpecieli występuje   naturalnie w naszym kraju. Zwalcza większość gatunków przędziorków występujących na roślinach. Polecany jest do ich zwalczania w uprawach drzew i krzewów owocowych i ozdobnych rosnących w otwartym terenie. Ten dobroczynek nie nadaje się do zwalczania przędziorków na roślinach jednorocznych i w pomieszczeniach zamkniętych. Introdukcję tego szkodnika przeprowadza się za pomocą filcowych opasek (tzw. Łatek) z zimującymi samicami które rozwiesza się w okresie wczesnej wiosny na pędach roślin. Poleca się wykładać 15-30 łatek na 100m2 w pierwszym roku, w kolejnych latach 2-5 szt.

 Dobroczynek kalifornijski – rozmnaża się dużo szybciej od dobroczynna gruszowego. Żywi się większością przędziorków (przędziorkiem Chmielowcem, owocowcem, szklarniowym, cytrusowym itd.) oraz innymi roztoczami (roztoczem truskawkowym i roztoczem szklarniowym). W przypadku braku pokarmu potrafi się odżywiać pokarmami zastępczymi (pyłek kwiatowy, strzępki grzybów), dzięki czemu może być stosowany zapobiegawczo. Doskonale czuje się w budynkach mieszkalnych oraz w szklarniach i oranżeriach. Niestety jest wrażliwy na niskie temperatury i trzeba go wprowadzać do upraw po każdej zimie. Jest również wrażliwy na większość środków ochrony roślin. Okazuje się być niezastąpiony w ochronie większości roślin uprawianych w naszych domach i oranżeriach (palmy, storczyki, rośliny cytrusowe, oleandry, róże ….)

 Dobroczynek szklarniowy -  zastosowanie jak dobroczynka kalifornijskiego. Jednakże nie można zastosować profilaktycznie, gdyż przy braku pokarmu wykazuje skłonności kanibalistyczne, co prowadzić może do szybkiego wyginięcia populacji

Podkreślić należy, że wymienione powyżej biologiczne metody ochrony ogrodu przed szkodnikami są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Poza tym są przyjazne dla środowiska naturalnego.  

Kowalski Krzysztof
biuro@szkolka-kowalski.pl

Kopiowanie i przetwarzanie bez zezwolenia zabronione

 

  • Telefon:
    502 381 946

  • ul .Krótka 4,
    62-700 Turek

O Nas

Witamy na stronach Szkółki Drzew i Krzewów Kowalski. Od prawie czterdziestu lat zajmujemy się produkcją roślin, w chwilu obecnej głównie metodami ekologicznymi.  W ostatnim czasie rozwijamy również doradztwo związane z biologiczną ochroną roślin, ukierunkowane na uprawy hobbystyczne  

Aktualności
© Copyright 2015 Szkółka Drzew i Krzewów Kowalski.
projekt i realizacja