• lutego

  21

  2018
 • 9771

ZIOŁA W DOMU I OGRODZIE

Zioła w ogrodzie - podstawy we własnej uprawie ziołowej "grządki"

Częściowo to efekt mody i fali która przyszła wraz ze zdrowym stylem życia. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie swojego własnego "kącika ziołowego", czy to w zaciszu parapetu w mieszkaniu, czy na ogrodowej grządce. Wraz ze wzrostem areału, który przeznaczamy na naszą uprawę ziół, rosną możliwości doboru większej ilości gatunków, co za tym idzie – zaczynamy również szukać ciekawych odmian.

Zioła są dość specyficzną grupą roślin, dla której standardy uprawy są nieco inne niż dla pozostałych, głównie ze względu na pochodzenie. Większość przyprawowych ziół pochodzi z basenu Morza Śródziemnego niestety nie przezimuje na zewnątrz w naszym klimacie. Są jednak gatunki, które śmiało możemy pozostawić na okres zimy na zewnątrz, inne w donicach przechować na parapecie lub corocznie wysiać na grządkę.

Większość ziół, których uprawy podejmujemy się w Polsce, nie ma dużych wymagań. Co to jednak oznacza? Na pewno nie to, że możemy pominąć aspekty warunków, które stwarzamy pod naszą uprawę, choćby ograniczała się do paru doniczek. Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, jest podłoże. Bardzo dobrze przepuszczalne, lekkie, ziemia nie może być ciężka oraz nie może się na niej zbyt długo utrzymywać woda. W przypadku doniczek musimy pamiętać o odpowiednio grubym drenażu zapewniającym odpływ wody ze strefy, w której bezpośrednio znajdują się korzenie. Zbyt duża ilość wody, szczególnie w przypadku roślin w pojemnikach, może mieć nieodwracalny skutek w postaci zamierania całej rośliny, korzenie nie mają dostatecznej ilości powietrza i zaczynają gnić. Jest to jednak sytuacja skrajna, tak samo jak przesuszanie zupełne podłoża, choć niektóre z ziół są przez krótki okres na to odporne i pomimo zasychania liści warto glebę dobrze nasączyć wodą i przyciąć pędy (np. niektóre mięty, rozmaryn). Pamiętajmy więc o utrzymaniu optymalnego uwilgotnienia podłoża przez cały okres wegetacji.

Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem w uprawie ziół jest nasłonecznienie stanowiska. Zdecydowana większość z tych roślin preferuje miejsca wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Umożliwia im to odpowiedni wzrost, zagęszczanie się, zieloną barwę liści i to, co w ziołach lubimy najbardziej... intensywny aromat.

Jeżeli chodzi o wymagania pokarmowe, są one raczej niewielkie, pamiętajmy jednak o zastosowaniu, szczególnie latem, nawozów, najlepiej tych naturalnych organicznych, które zioła szczególnie lubią, a ponadto umożliwiają prowadzenie naszej uprawy w zgodzie z naturą. W tym przypadku ważnym aspektem jest to, jak była prowadzona uprawa sadzonek, które zakupujemy i sadzimy w naszym ogrodzie, lub w przypadku samodzielnego wysiewu nasion, na jakie prowadzenie się decydujemy pod kątem ochrony roślin. Pamiętajmy, że zioła mają szczególnie zastosowanie spożywcze, chcemy je wykorzystywać w kuchni dlatego warto zwrócić się w stronę ochrony biologicznej. Uniemożliwia ona wykorzystanie jakichkolwiek środków chemicznych mających długie okresy karencji (oczekiwanie na możliwość spożycia mija się z przeznaczeniem naszej "grządki").

Podczas uprawy ziół, w przeciwieństwie do większości roślin w naszych ogrodach, musimy pamiętać o ich dość częstym przycinaniu. Jeżeli eksploatujemy je w znacznym stopniu w celach konsumpcyjnych, zazwyczaj tę kwestię można pominąć. W sprzyjających warunkach rosną one bardzo szybko, a co za tym idzie, im są wyższe, tym bardziej zacieniają rośliny sąsiadujące, dolne liście zaczynają opadać z powodu braku światła i całe rośliny wyglądają mało atrakcyjnie. W kuchni wykorzystujemy tylko najmłodsze liście i pędy, więc w momencie "przegapienia" pozyskania ziela i przerośnięcia rośliny TNIJMY. Nie bójmy się tego, zostawmy od dołu gałązki, na których są jeszcze liście, a resztę mocno skróćmy. Takie działanie stymuluje roślinę do wytworzenia świeżych młodych pędów i liści w krótkim czasie.

Wydaje się tego dużo? Wbrew pozorom wdrożenie niektórych zabiegów względem ziół wymaga niewielkich nakładów w porównaniu do wymagań większości roślin domowych. Przede wszystkim, obserwujmy jak rośliny się zachowują i odpowiednio reagujmy na ich potrzeby, lub nie popełniajmy ponownie stwierdzonego błędu. Czym tak naprawdę jest tak niewielkie poświęcenie na uprawę własnej ziołowej grządki w porównaniu do korzyści jakie pozyskujemy ze świeżo zebranego aromatycznego ziela o wartościach nie tylko kulinarnych, bo tworząc takie miejsce w naszym ogrodzie (parapecie) tworzymy również "domową apteczkę" na potrzeby własne i naszych bliskich.

Krótkie opisy różnych odmian ziół (dotyczące ich wymagań i właściwości) znajdą Państwo m.in. przy poszczególnych produktach w sklepie internetowym.

Zapraszamy również na nasz profil na Facebook'u, gdzie na bieżąco informujemy o pojawiających się aktualnościach i nowościach.

 

GALERIA

 • Telefon:
  502 381 946

 • ul .Krótka 4,
  62-700 Turek

O Nas

Witamy na stronach Szkółki Drzew i Krzewów Kowalski. Od prawie czterdziestu lat zajmujemy się produkcją roślin, w chwilu obecnej głównie metodami ekologicznymi.  W ostatnim czasie rozwijamy również doradztwo związane z biologiczną ochroną roślin, ukierunkowane na uprawy hobbystyczne  

Aktualności
© Copyright 2015 Szkółka Drzew i Krzewów Kowalski.
projekt i realizacja