• grudnia

  03

  2017
 • 2281

ZIMOWE AKTUALNOŚCI OGRODNICZE

Zima w ogrodzie

Tegoroczna jesień sprzyjała przygotowaniu się roślin do okresu zimowego, głównie za sprawą stopniowo obniżających się temperatur. W chwili obecnej, w ogrodzie, najważniejsze jest, aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny na okres zimy. Można to zrobić poprzez obsypanie np. korą lub nałożenie, specjalnie do tego przystosowanych, kapturów ochronnych. Pamiętać należy, aby nie okrywać roślin folią, co jest często popełnianym błędem.

W związku ze stosunkowo wysokimi opadami, które wystąpiły w ostatnim czasie, niezbędne jest również zabezpieczenie przed nadmiarem wilgoci roślin kserofitycznych. Jednak należy z tym jeszcze poczekać, aż temperatura spadnie do 5-8 stopni poniżej zera. W przypadku jej późniejszego wzrostu rośliny te należy ponownie odkryć, i tak aż do wiosny. Kserofity są wrażliwe nie tylko na nadmiar wilgoci w glebie, ale również w powietrzu. W związku z tym w okresach odwilży rośliny te powinno się odkrywać.     

Zimą, czyli w okresie bezlistnym należy również pamiętać o ochronie roślin. Jest to czas, w którym można zwalczać (poprzez zastosowanie preparatów olejowych) formy zimujące szkodników, oraz  kędzierzawość liści brzoskwini. Opryski te można wykonywać już teraz do mniej więcej lutego. Zabiegi, które zostaną wykonane w późniejszym okresie zazwyczaj są mało skuteczne w zwalczaniu kędzierzawości. Opryski należy wykonywać tylko w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Pogoda powinna być bezwietrzna oraz sucha (min. 6 godzin przed deszczem), natomiast temperatura dodatnia.

Z pozostałych prac w ogrodzie, należy już bezwzględnie odwodnić i wyłączyć systemy nawadniające. Ponadto pamiętajmy również o wyłączeniu i schowaniu na okres zimy automatów koszących. Jest to również najlepszy czas na ich serwisowanie.

Co prawda zimą przebywamy w naszych ogrodach sporadycznie, ale pozostają w nim żyjące tam zwierzęta. W przypadku dużych spadków temperatury oraz występowania opadów śniegu dobrze jest pamiętać o dokarmianiu ptaków. Możemy z tym poczekać do wystąpienia wymienionych warunków, lub rozpocząć dożywianie już teraz. Jednak w tym wypadku należy je kontynuować aż do wiosny. Zima to również bardzo dobry moment na montowanie różnego rodzaju budek lęgowych, ponieważ gdy wywiesimy je dopiero wiosną, to nie zostaną one w danym roku zasiedlone, a ich „mieszkańcy” pojawią się dopiero za rok.

Nadchodząca zima, a wraz z nią święta to wyjątkowy okres. W związku z nim przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ofertę. W naszych sklepach znacznym zmianom uległy ekspozycje, które mogą stać się inspiracją do tworzenia przez Państwa własnych kompozycji. Znacząco poszerzyliśmy również asortyment ozdób świątecznych przeznaczonych zarówno do dekoracji zewnętrznych i wewnętrznych, ze szczególnym uwzględnieniem dekoracji świetlnych. Już teraz w naszej ofercie dostępny jest pełen wybór choinek (zarówno żywych jak i sztucznych).  

Przypominamy, że w grudniu zmianom uległy godziny otwarcia naszych Centrów Ogrodniczych. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej.

Zapraszamy do odwiedzania naszych sklepów, w których mogą zapoznać się Państwo z naszą pełną ofertą. Naprawdę jest co zobaczyć i w czym wybierać. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, a dla naszych Klientów uczestniczących w programie lojalnościowym przygotowaliśmy partię drobnych upominków. 

Zachęcamy również do śledzenia na bieżąco naszego profilu na Facebook'u, gdzie regularnie zamieszczamy wszystkie aktualności.

Zapraszamy!

 • Telefon:
  63 278 16 11

 • ul .Krótka 4,
  62-700 Turek

O Nas

Witamy na stronach Szkółki Drzew i Krzewów Kowalski. Od prawie czterdziestu lat zajmujemy się produkcją drzew i krzewów ozdobnych. Nasza działalność obejmuje także profesjonalne projektowanie, zakładanie i pielęgnację terenów zieleni, a w naszych centrach ogrodniczych mogą Państwo zakupić wszystko co niezbędne do zakładania i pielęgnacji ogrodu, a nawet coś więcej.

Aktualności
© Copyright 2015 Szkółka Drzew i Krzewów Kowalski.
projekt i realizacja