• sierpnia

  01

  2017
 • 15844

IRYSY KŁĄCZOWE - WYMAGANIA, UPRAWA, PIELĘGNACJA

W poniższym artykule chcielibyśmy przybliżyć i zachęcić miłośników roślin do bliższego zapoznania się z często niedocenianymi irysami, a dokładniej kosaćcami, które witają lato pięknymi kwiatami. Pochodzą one z półkuli północnej, w stanie dzikim występuje ok. 200 odmian i w wyniku ich krzyżowania uzyskano odmiany szlachetne, zazwyczaj stosowane w ogrodach.

OPIS
Irysy są roślinami wieloletnimi, które co roku obdarzają nas pięknymi kwiatami o przeróżnych kolorach. Właściwy dobór odmian pozwala wydłużyć kwitnienie od końca maja do końca czerwca. Irysy zapewniają kolorowy akcent w ogrodzie po wiosennych roślinach cebulowych.
Kosaćce to rośliny kłączowe, które zazwyczaj dzieli się na trzy podstawowe grupy: irysy bródkowe, irysy osnówkowe oraz irysy bezbródkowe.  Ich kwiaty są duże i bardzo oryginalne. Górne płatki unoszą się tworząc „koronę”, natomiast dolne łukowato wyginają się w dół. Niektóre z nich pachną. U większości odmian na płatkach występują malownicze wzory, nadając im egzotyczny wygląd. Ozdobny charakter mają również mieczowate liście o ładnej barwie w różnych odcieniach zieleni. Rosną one w kępach i pozostają dekoracyjne przez cały okres wegetacji.

Zastosowanie
Irysy warto sadzić w grupach po kilkadziesiąt sztuk, uzyskując w ten sposób bardzo ciekawy efekt. Znajdują one zastosowanie wzdłuż ścian, ścieżek czy ogrodzeń, jak również nad oczkiem wodnym lub stawem. Nadają się również na kwiat cięty do wazonu. Doskonale sprawdzają się w kompozycjach z różnymi bylinami, takimi jak: przetacznik, lawendy, rozchodniki, kocimiętki i wiele innych, które wymagają podobnych warunków do prawidłowego rozwoju. Należy unikać sadzenia w pobliżu Irysów roślin bardzo ekspansywnych, które w znaczny sposób mogą ograniczyć ich rozwój.
W zależności od potrzeby możemy wybierać różnorodne odmiany Irysów, które różnią się między sobą nie tylko kolorem kwiatów, lecz również wysokością (Irysy niskie osiągają 20-30 cm, natomiast wysokie do 120 cm wysokości).

Sadzenie
Stanowisko na którym rosną Irysy powinno być słoneczne i osłonięte, natomiast gleba dobrze przepuszczalna (nie może być to grunt podmokły). Są to rośliny bardzo często zaliczane do grupy kserofitów, które preferują stanowiska suche.
Przed rozpoczęciem sadzenia glebę należy przekopać z kompostem lub obornikiem (może być granulowany). W gruncie Irysy sadzimy płytko, tak aby górna strona kłącza była równo z powierzchnią gleby. Zbyt głębokie sadzenie może powodować rozwój chorób grzybowych i opóźnienie kwitnienia.

Pielęgnacja
Irysy mogą rosnąć na jednym miejscu przez wiele lat. Nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wiosną należy usunąć stare, zasychające liście, a po kwitnieniu usuwamy przekwitnięte kwiatostany.
Rośliny podlewamy sporadycznie, tylko w przypadku występowania długotrwałej suszy. Irysy nawozimy dwa razy w ciągu roku, przy czym stosujemy bardzo mało azotu (N), a więcej fosforu (P) i potasu (K).
W przypadku zaobserwowania objawów choroby grzybowej rośliny należy opryskać środkiem grzybobójczym.
Istnieje wiele odmian Irysów, które możemy sadzić w naszych ogrodach. Różnią się one kolorem kwiatów, wysokością  czy okresem kwitnienia. Poniżej znajdą Państwo zdjęcia odmian, które już są lub niedługo będą dostępne w sklepie internetowym.    

 • Telefon:
  502 381 946

 • ul .Krótka 4,
  62-700 Turek

O Nas

Witamy na stronach Szkółki Drzew i Krzewów Kowalski. Od prawie czterdziestu lat zajmujemy się produkcją roślin, w chwilu obecnej głównie metodami ekologicznymi.  W ostatnim czasie rozwijamy również doradztwo związane z biologiczną ochroną roślin, ukierunkowane na uprawy hobbystyczne  

Aktualności
© Copyright 2015 Szkółka Drzew i Krzewów Kowalski.
projekt i realizacja