• lipca

  22

  2017
 • 2769

FUNKIE (HOSTY) - UPRAWA, WYMAGANIA I PIELĘGNACJA

Funkie to piękne byliny cieszące się coraz większą popularnością wśród właścicieli ogrodów. Ich charakterystyczną cechą jest wytrzymałość na niskie temperatury oraz stosunkowo niskie wymagania. Hosty występują w różnych odmianach i osiągają od 30 do 100 cm wysokości. Dzwonkowate kwiaty na długiej łodydze pojawiają się od lipca do października i w zależności od odmiany mają kolor biały lub fioletowy. Mimo wszystko największe wrażenie robią liście
o przeróżnych kształtach sercowatych, wąskich i długich, falowanych brzegach o barwie całkowicie zielonej, z dodatkiem białego bądź żółtego. Wyrastają one z kłączy korzeniowych, a po sezonie letnim, na zimę opadają.


Funkie preferują stanowiska cieniste lub półcieniste. Doskonale sprawdzają się pod drzewami lub krzewami, a także przy brzegach oczka wodnego. Odmiany o wielobarwnych liściach zalecamy sadzić w miejscach gdzie dociera trochę słońca, dzięki temu będą one bardziej wybarwione. Warto pamiętać, że funkie dojrzewają wraz z wiekiem, dlatego u niektórych odmian walory takie jak wielkość liści, kształt czy barwa będą ukazywały się dopiero po kilku latach od posadzenia.

Gleba dla funkii powinna  być świeża i próchnicza o lekkim odczynie kwaśnym ok. 6,0 pH. Ziemię zbyt ciężką można wymieszać z kwaśnym torfem. Ważnym elementem jest aby gleba była stale wilgotna, gdyż na suchej i piaszczystej funkie rosną zdecydowanie słabiej. W celu zatrzymywania wilgoci pod roślinę można wysypać drobną korę sosnową. Funkie można nawozić nawozami wieloskładnikowymi takimi jak azofoska lub osmocote.

Najczęstszym szkodnikiem atakującym hosty są ślimaki. Pojawiają się one zazwyczaj wczesną wiosną oraz późną jesienią i wygryzają dziury w liściach. Żerują zazwyczaj w nocy podczas deszczu oraz pochmurnych dni. Występowaniu tych szkodników można zapobiegać poprzez stosowanie odpowiednich preparatów chemicznych. 

GALERIA

 • Telefon:
  63 278 16 11

 • ul .Krótka 4,
  62-700 Turek

O Nas

Witamy na stronach Szkółki Drzew i Krzewów Kowalski. Od prawie czterdziestu lat zajmujemy się produkcją drzew i krzewów ozdobnych. Nasza działalność obejmuje także profesjonalne projektowanie, zakładanie i pielęgnację terenów zieleni, a w naszych centrach ogrodniczych mogą Państwo zakupić wszystko co niezbędne do zakładania i pielęgnacji ogrodu, a nawet coś więcej.

Aktualności
© Copyright 2015 Szkółka Drzew i Krzewów Kowalski.
projekt i realizacja