• kwietnia

  05

  2016
 • 31221

KSEROFITY - ROŚLINY SUCHOLUBNE, CZYLI ROŚLINY DLA OSZCZĘDNYCH

Od tego roku nasz szkółka rozpoczęła produkcję roślin kserofitycznych. Już od wiosny kolejne odmiany pojawiają się stopniowo w sprzedaży w Centrach Ogrodniczych "Zielonym do Góry" poszerzając tym samym naszą ofertę. W poniższym artykule pragniemy przybliżyć nieco charakterystykę tych roślin, zwłaszcza, że część z nich wciąż jest niedoceniana, a posiada wyjątkowe walory dekoracyjne.

Kserofity to umowna grupa roślin występująca w różnych szerokościach geograficznych. Ich główną cechą charakterystyczną jest to, że występują w miejscach suchych lub takich, w których pomimo występowania wody inne rośliny nie są w stanie jej pobrać (tzw. susza fizjologiczna). W drodze ewolucji rośliny zaliczane do grupy kserofitów przystosowały się do prowadzenia bardzo oszczędnej gospodarki wodnej. Występują one w różnorodnych miejscach rozpoczynając od gorących pustyni, poprzez nadmorskie wydmy, na wysokich partiach gór kończąc. Rośliny te umownie dzieli się na rośliny gruboszowate (sukulenty) i sklerofity, czyli suchorośle.

Sukulenty, czyli rośliny gruboszowate. Wykształciły zdolność magazynowania w swoich tkankach (miękisz wodonośny) znacznych ilości wody. Gromadzona jest ona w okresie występowania opadów, a następnie wykorzystywana w okresie jej niedostatku. Do tej grupy zalicza się m.in. kaktusy, słonecznice, czy też grubosze.

Sklerofity, czyli suchorośle. Rośliny posiadające zdolność pobierania wody trudnodostępnej. W związku z tym, niekiedy mają one bardzo głęboki system korzeniowy, co umożliwia im korzystanie z głęboko zgromadzonej wody. W innych przypadkach korzenie mogą być silnie rozbudowane, są jednak  położone płytko, co sprawia, że rośliny korzystają z osadzającej się na nich rosy. Ten system korzeniowy zazwyczaj cechuje się bardzo dużą siłą ssącą.

Wszystkie kserofity, ze względu na warunki środowiska w jakich występują, posiadają umiejętność prowadzenia oszczędnej gospodarki wodnej. Jednym z efektów ubocznych tej cechy jest ich stosunkowo wolny wzrost. W normalnych warunkach rośliny te przegrałyby walkę konkurencyjną z innymi gatunkami, ale na tak suchych stanowiskach inne rośliny nie są w stanie sobie poradzić, pozostawiając tym samym teren dla gatunków kserofitycznych. Aby móc egzystować w tak ekstremalnych warunkach, pod względem zaopatrzenia w wodę, kserofity wykształciły szereg cech, które bardzo często objawiają się ciekawymi i niespotykanymi w innych grupach roślin walorami estetycznymi. Bardzo często posiadają one ładne, drobne kwiaty, utrzymujące się przez znaczną część okresu wegetacyjnego lub zakwitające tylko okresowo, ale za to bardzo obficie. Jest to zależne od gatunku. Kserofity posiadają również ciekawy pokrój pędów i liści występujących w różnych kolorach. Warto zwrócić uwagę na to, że są to rośliny miododajne, co jest niezwykle istotne chociażby dla rozwoju populacji pszczół.

Sadząc w naszym ogrodzie kserofity, niewątpliwie wprowadzamy ciekawą grupę, zupełnie innych roślin, posiadających specyficzne cechy charakterystyczne i wymagania siedliskowe.       

W ogrodach kserofity są już stosowane od dawna, zazwyczaj wykorzystywane na skalniakach (stąd często pojawiająca się nazwa "rośliny skalniakowe"). W ostatnim czasie znacząco wzrasta zainteresowanie tymi roślinami, głównie ze względu na możliwość zastosowania ich na tzw. ekstensywnych zielonych dachach, gdzie występują odpowiednie dla nich warunki.

Decydując się na zasadzenie w naszym ogrodzie kserofitów należy zadbać o odprowadzenie nadmiaru wody opadowej oraz dobre zdrenowanie gruntu. Niejednokrotnie trzeba dodatkowo zabezpieczyć je przed opadami w okresie zimowym, poprzez osłonięcie szybką lub folią, pozostawiając przy tym swobodny przepływ powietrza. W zamian roślin tych w zasadzie się nie podlewa. Mają one również małe wymagania pokarmowe, a więc zazwyczaj nawożenie ogranicza się do niezbędnego minimum, podobnie jak opryski, ponieważ choroby i szkodniki na tych roślinach występują sporadycznie.

Wszystko to przyczynia się do tego, że po odpowiednim przygotowaniu stanowiska, rośliny te nie wymagają dużego zaangażowania właściciela ogrodu w ich uprawę, ponieważ doskonale radzą sobie same.
Rośliny sucholubne produkowane w naszej firmie nabyć można w sklepie internetowym , oraz w centrach ogrodniczych Zielonym do Góry

Kowalski Krzysztof

12/20 29186

 

 • Telefon:
  502 381 946

 • ul .Krótka 4,
  62-700 Turek

O Nas

Witamy na stronach Szkółki Drzew i Krzewów Kowalski. Od prawie czterdziestu lat zajmujemy się produkcją roślin, w chwilu obecnej głównie metodami ekologicznymi.  W ostatnim czasie rozwijamy również doradztwo związane z biologiczną ochroną roślin, ukierunkowane na uprawy hobbystyczne  

Aktualności
© Copyright 2015 Szkółka Drzew i Krzewów Kowalski.
projekt i realizacja