• marca

  20

  2018
 • 19074

BIOLOGICZNE METODY OCHRONY OGRODU - DOBROCZYNEK GRUSZOWIEC

Dobroczynek gruszowiec - jest to drapieżny roztocz o wielkości ok. 0,4 mm i błyszczącym ciele. Sprawnie porusza się po liściach w poszukiwaniu pokarmu lub przebywa nieruchomo w pobliżu nerwu głównego. Podstawowym pokarmem dobroczynka gruszowca są przędziorki oraz szpeciele. Zapłodnione samice dobroczynka zimują na pędach drzew i krzewów w załamaniach kory i innych kryjówkach. Wiosną wychodzą z kryjówek i opasek, a następnie żerują wysysając ciała przędziorków i szpecieli. Jedna samica niszczy około 8 przędziorków dziennie i około 550 w ciągu życia. Ponadto odżywia się jajami tych szkodników. Dobroczynek może odżywiać się również pokarmem zastępczym tzn.: innymi roztoczami, pyłkiem kwiatowym, strzępkami grzybni, jajami drobnych owadów itp. Dobroczynka gruszowca wprowadza się na opaskach filcowych. Na jabłoniach dobroczynek gruszowiec jest stosowany do zwalczania: przędziorka chmielowca, przędziorka owocowca, pordzewiacza jabłoniowego i innych.

Dobroczynek gruszowy jest jednym z łatwiejszych organizmów pożytecznych jakie możemy wprowadzić do ogrodu. Należy zwrócić przy tym uwagę, że jest to pajęczak który naturalnie licznie występował w polskich sadach i ogrodach, jednakże stosowanie zabiegów chemicznych ograniczyło jego populację i doprowadziło to do radykalnego wzrostu występowania przędziorków i szpecieli, co zmusza nas do jeszcze częstszej ingerencji chemicznej.

Pamiętajmy, że dobroczynek w naszych warunkach klimatycznych zimuje. Aby jego skuteczność była wystarczająca musimy doprowadzić do odbudowania jego populacji. Aby to uzyskać poleca się zastosować w pierwszym roku 5-10 łatek na 1 ar ogrodu, a w kolejnych latach po dwie łatki . W jednej łatce znajduje się 20-30 samic dobroczynna które w okresie cieplejszej pogody wychodzą, zaczynają żerować i się rozmnażać. Należy pamiętać, aby w tym momencie zrezygnować ze stosowania akarycydów (środki chemiczne do zwalczania przędziorków), na które dobroczynek jest bardzo wrażliwy, i pozostawić mu walkę z szkodnikami.

Wykładania łatek dokonuje się wczesną wiosną, w okresie od połowy stycznia do początku kwietnia, w zależności od przebiegu pogody.

Produkty wykorzystywane do biologicznej ochrony ogrodu (w tym również Dobroczynek gruszowiec) dostępne są w naszym sklepie internetowym

Krzysztof Kowalski
biuro@szkolka-kowalski.pl

 

 • Telefon:
  502 381 946

 • ul .Krótka 4,
  62-700 Turek

O Nas

Witamy na stronach Szkółki Drzew i Krzewów Kowalski. Od prawie czterdziestu lat zajmujemy się produkcją roślin, w chwilu obecnej głównie metodami ekologicznymi.  W ostatnim czasie rozwijamy również doradztwo związane z biologiczną ochroną roślin, ukierunkowane na uprawy hobbystyczne  

Aktualności
© Copyright 2015 Szkółka Drzew i Krzewów Kowalski.
projekt i realizacja